لوازم صافکاری پی دی ار

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر نگرانی ای از بابت خراش و خراب شدن ظاهر ماشین خود نباشید . احتمالا با صافکاری بدون رنگ خودرو و یا همان صافکاری پی دی ار آشنایی دارید. این تکنیک تازه وارد در صنعت تعمیرات ماشین نگرانی از بابت افت قیمت ماشین به علت تصادف را کم کرده است. در واقع در این متد تجهیزات مدرن پی دی ار به شما کمک میکنند تا بدون تعویض قطعه ی خراب شده به تعمیر ماشین خود بپردازید و کمتر هزینه کنید. خسارات وارد شده به ماشین تنها به تصادفات بر نمیگردد و ممکن است در اثر بارش تگرگ برخورد سنگ ریزه و شاخه و تنه ی درختان سقوط اشیا و … ماشین تان دچار خراش و یا شکستگی در بعضی قسمت ها شود. حتی در این مواقع هم لوازم صافکاری پی دی ار بسیار کارآمد خواهد بود.

معرفی کامل لوازم صافکاری پی دی ار
معرفی کامل لوازم صافکاری پی دی ار

صافکاری پی دی ار چیست؟

با گذر زمان و پیشرفت های حاصله در صنایع  مختلف دیگر خبری از تکنیک ها و روش های قدیمی نیست. امروزه متدهای جدیدی در تعمیرات بدنه ی خودرو ها پا به عرصه ی ظهور گذاشته اند. یکی از این متدها صافکاری پی دی ار است که با اعمال تغییرات در سطح داخلی قطعات ماشین از اعمال ضربات به سطح آن وبوجود آمدن خراش و آسیب در ظاهر ماشین جلوگیری میکند.

صافکاری پی دی ار یا pointless dent repair که در معنای فارسی تعمیر بدنه ی خودرو بدون رنگ می باشد ، یکی از روش های صافکاری بی رنگ است. این تکنیک در صدمات جزعی که بدون نیاز به ضربه زدن می توان بدنه ی خودرو را تعمیر کرد استفاده میشود. صافکاری با روش پی دی ار مختص یک دستگاه نیس و شامل چندین نوع میله ی پی دی ار با جنس مختلف است. قیمت و کاربرد هر کدام از این میله ها با هم فرق میکنند و نقطه ی مشترک آنها در از بین بردن ناهمواری های بدنه ی خودرو بدون آسیب به رنگ می باشد. در ادامه بیشتر راجب کاربرد آنها صحبت کرده ایم.

مشاهده مطلب
راهنمای خرید لامپ صافکاری
صافکاری پی دی ار چیست؟
صافکاری پی دی ار چیست؟

موارد مورد استفاده از صافکاری پی دی ار

تا اینجای کار توضیحات کلی راجب این روش از صافکاری به شما ارائه کردیم و تا حدودی به موارد مصرف آن نیز اشاره کردیم. در این بخش بصورت جمع بندی و کامل موا د مورد استفاده از دستگاه های صافکاری پی دی ار را برای شما شفاف می کنیم. در واقع شما باید بدانید که این تکنیک برای همه ی انواع اسیب دیدگی های بدنه ی خودرو مفید نمیباشد و تنها برای آسیب دیدگی های سطحی که چندان عمیق نیستند طراحی شده است. موارد زیر از شرایطی هستند که صافکاری پی دی ار مفید موثر خواهد شد.:

 • فرورفتگی های کوچک در اثر نفوذ لبه های تیز
 • خراشیده شدن و یا شکسته شدن رنگ داخل فرورفتگی
 • رفع فرورفتگی در نزدیکی لبه صفحه
 • رفع ناهمواری های ایجاد شده در اثر صافکاری های انجام شده در موارد قبلی
موارد مورد استفاده از صافکاری پی دی ار
موارد مورد استفاده از صافکاری پی دی ار

ابزار صافکاری پی دی ار

تا اینجای مقاله به اینکه صافکاری پی دی ار چیست و در چه مواردی استفاده میشود اشاره کردیم. گمان میکنیم در این بخش برایتان سوال پیش آمده باشد که ابزار انجام این تکنیک چیست و متخصصین برای ازبین بردن ایرادات جزعی بدنه ی خودروهای آسیب دیده از چه وسایلی استفاده میکنند. در ادامه به معرفی این ابزار پرداخته ایم.

 • دستگاه نیش گیر PDR knock down tools
 • دستگاه تگرگ کش lifter hand tools
 • دستگاه نگهدارنده
 • دستگاه هاتباکس PDR HOT BOX
 • میله ی صافکاری پی دی ار PDR Rods

اگر توضیح کلی راجب این دستگاه ها و ابزار داشته باشیم باید بگوییم که همه ی آنها در کنار هم باید در دسترس تان باشند تا بتوانید تعمیر قابل قبول و کاملی روی خودرویتان داشته باشید. به عنوان مثال اگر خودرویتان دچار برآمدگی های جزعی در بدنه شده است به جای چکش زدن و تخریب بیشتر بدنه از نیش گیر استفاده کنید و آنها را برطرف سازید. در مقابل اگر  برای از بین بردن فرورفتگی های بدنهه ی ماشین تان به تگرگ کش نیاز خواهید داشت.

مشاهده مطلب
معرفی ابزار صافکاری مدرن

انواع میله های پی دی ار

صافکاری از تکنیک های رایج در از بین بردن برآمدگی ها و فرورفتگی های خودرو می باشد. از سری انواع صافکاری میتوان به صافکاری با میله ی  صافکاری پی در ار اشاره کرد. در واقع مهم ترین ابزار انجام صافکاری پی دی ار میله ی پی دی ار می باشد که از جنس فولاد با آلیاژ های متفاوت است. میله ی پی دی آر فرورفتگی و برآمدگی های زیرین خودروی شما را از بین می برند و ناهمواری ها را تعمیر میکنند. این ابزار صافکاری در انواع مختلفی به تولید می رسد که هرکدام کارایی خاص خودش را دارد و اصولا انولع آن در یک پکیج خریداری میشود. انواع میله های پی دی آر به شرح زیر می باشد:

 • میله ی چرخشی
 • میله ی اهرمی
 • میله ی دم ماهی
انواع میله های پی دی ار
انواع میله های پی دی ار

روش استفاده از میله ی پی دی ار

میله ی پی دی ار با توجه به روش کار اهرم طراحی و ساخته شده است که دارای قسمت دسته محل اعمال نیرو و قسمت تکیه گاه می باشد. هر سه ی این قسمت ها با محل فرورفتگی بدنه ی خودرو تماس یافته و با اعمال نیرو از سمت صافکار و با توجه به مهارت و تجربه ی صافکار درصدی از این ناهمواری بدنه از بین میرود. در واقع درست است که این میله ها نقش اصلی را در تکنیک صافکاری پی دی ار بازی میکنند ولی در صورت بی تجربه بودن صافکار و نداشتن مهارت منطقه ی آسیب دیده به نحو احسن تعمیر نخواهد شد.

در روش صافکاری بدون رنگ پی دی ار قسمتی از بدنه ی خودرو که دچار ناهمواری شده است را حرارت می دهند. به گونه ای که بافت آن نرم شود و بتوان به راحتی آن را هموار کرد. سپس با استفاده از میله های پی دی ار که هر کدام از آنها برای آسیب دیدگی خاصی طراحی شده اند، اقدام به از بین بردن خسارت وارده میکنند. البته بسیاری از صافکارهای باتجربه که به دفعات زیاد اقدام به استفاده از میله های پی دی ار کرده اند نیازی به حرارت دادن به قطعه نمیبینند. آنها با استفاده از میله ی مناسب در خلاف جهت آسیب دیدگی به قطعه نیرو وارد میکنند.

مشاهده مطلب
معرفی اهرم های صافکاری بدون رنگ

در تکنیک صافکاری پی دی ار علاوه بر میله های پی دی ار از ابزارهای دیگری نیز استفاده می شود که اسامی آنها به شرح زیر می باشد:

 • سشوارهای صنعتی جهت گرم کردن قطعات
 • انواع چکش های سبک
 • قالب تنه جهت استفاده در قسمتهای زاویه دار بدنه خودرو

مزایای صافکاری پی دی ار

اگر مقاله را مفصل تا اینجا مطالعه کرده باشید تعریف کلی از صافکاری پی دی ار و تجعیزات مورد استفاده در طی انجام آن مطلع شده اید. در ادامه به برخی از مزایای این تکنیک نسبت به سایر روش های موجود اشاره کرده ایم.

مزایای صافکاری پی دی ار
مزایای صافکاری پی دی ار
 • صرفه جویی در زمان

از مهم ترین ویژگی های تکنیک پی دی ار که آن را از روش های سنتی صافکاری متمایز می کند همین مسئله ی زمان است. صافکاری با روش های سنتی که در آن از چکش و باتوم های آهنی برای صاف کردن بدنه ی ماشین استفاده میکردند مراحل ترمیم بدنه را طولانی تر میکرد و در نتیجه زمان بیشتری صرف میشد. برای مثال در صافکاری پی دی ار دیگر نیازی به انجام رنگ کاری قطعه ی آسیب دیده نیست.

 • صرفه جویی در هزینه

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم صافکاری با دستگاه های پی دی ار با حذف مراحل به صرفه جویی در زمان کمک میکند. علاوه بر آن باید اضافه کنیم که با این کار هزینه ی اضافی ای که باید برای رنگ آمیزی سنباده زدن و بتونه کاری پرداخت میشد نیز حذف می شود و انرژی و پول کمتری صرف خواهد شد.

 • جلوگیری از افت قیمت خودرو

صافکاری پی دی ار به علت ظرافت و دقتی که دارد از صدمه ی اضافی به بدنه خودرو جلوگیری کرده و از این رو پس از ترمیم هیچ کس متوجه فرورفتگی و ناهمواری سطح آن نمیگردد. درواقع به علت عدم نیاز به سمباده زدن و رنگ کاری قطعه ی آسیب دبده بافت خود را نگه میدارد و تغییر نمیکند.

 • جلوگیری از عدم تطبیق رنگ خودرو
مشاهده مطلب
خرید مستقیم انواع میله صافکاری PDR خارجی

همانطور که میدانید رنگ های موجود در بازار با رنگی که روی خودروی شما در کارخانه پاشیده شده است متفاوت میباشد. از این جهت کیفیت آنها نیز با هم فرق میکنند. در تیجه اگر قطعه ای که آسیب دیده با روش سنتی صافکاری کنید نیاز به رنک کاری خواهد داشت و این امر باعث دوگانگی در ظاهر خودروی شما می شود. صافکاری پی دی ار با ارائه ی روش صافکاری بی رنگ از این اتفاق جلوگیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *