ویژگی های جرثقیل سقفی سوله

با توجه به کارکرد های فراوانی که جرثقیل های سقفی در انواع فعالیت های تجاری مانند انبار داری و صنعتی مانند کارگاه های تولیدی دارند ویژگی های جرثقیل سقفی سوله در سال های اخیر توسعه فراوان پیدا کرده است، جرثقیل سقفی سوله نوعی ماشین است که در سوله های صنعتی و سالن های بزرگ نصب می شود، که برای جا به جا کردن کالا و قطعات صنعتی دارای ابعاد و وزن های بزرگ و سنگین استفاده می شود.

جرثقیل سقفی سوله به شکل دائم نصب و استفاده می شود، این جرثقیل با شرایط و توانایی های بسیار متفاوتی در مدل های مختلفی مانند یک پل و دو پل ساخته شده و در جهت های گوناگون به کمک اهرم حرکت می نماید، جرثقیل های سقفی برای تغییر دادن محل دستگاه های سنگین و یا جابه‌جایی اشیا و ماشین آلات مختلفی در داخل سوله های صنعتی، تجاری و انبار های دیگر استفاده می شود.

ویژگی های جرثقیل سقفی سوله
ویژگی های جرثقیل سقفی سوله

برای جا به جا کردن قطعات در سوله ها جرثقیل بر روی جسم مورد نظر قرار می گیرد و به وسیله قلاب ها و وسایل نگهدارنده خاص اجسام را بلند می نماید، در حقیقت جرثقیل بر روی ریل هایی که در محورهای موازی در سقف نصب شده است شروع به حرکت می کند تا این که اجسام و قطعات سنگین را به محل مورد نظر خود برساند و بار را بر روی زمین تخلیه کند.

به علت جابجا کردن قطعات سنگین خود جرثقیل دارای وزن زیاد می باشد از طرف دیگر وزن باری که جابجا و بلند می کند هم به آن اضافه می شود، برای همین باید محل نصب جرثقیل در سوله ها تحمل این وزن سنگین را داشته باشد.

کاربردهای جرثقیل سقفی سوله

کاربردهای جرثقیل سقفی سوله با توجه به نوع و اندازه آن ها متفاوت است، با توجه به نوع کارایی می توان قطعات مختلفی را روی آن سوار نمود چند نمونه از کاربرد های جرثقیل در ادامه آورده شده است.

مشاهده مطلب
جرثقیل سقفی یک تنی
کاربردهای جرثقیل سقفی سوله
کاربردهای جرثقیل سقفی سوله

بارگیری و تخلیه قطعات سنگین و بار از کامیون ها و سایل نقلیه سنگین حمل بار، جابجا کردن قطعه ها در مسیری که برای آن در نظر گرفته شده است، رود از مهم ترین کار برد های جزثقیل سقفی است.

کارآیی جرثقیل سقفی نسبت به روش های دیگر مانند استفاده از کارگران و یا موتور بکسل برای جابجایی و بلند کردن وسایل چند برابر سریعتر است، تصور کنید که یک آسیاب، انبار، کارخانه و سوله برای بلند کردن اجسام سنگین نیاز به استخدام چندین کارگر قوی هیکل دارد که این مشکل را جرثقیل سقفی سوله حل کرده است.

برخی دیگر کاربرد های چرثقیل سقفی به شرح زیر می باشد: تغذیه کردن دستگاه ها به وسیله مواد اولیه در سالن های تولید و سوله ها، جا به جا کردن قطعه ها به طور صحیح و به صورت کنترل شده در خط مونتاژ، جابجا کردن کانتینر در اطراف کشتی و مراکز حمل و نقل تجاری، انتقال دادن وسایل و ماشین آلات سنگین در سوله هایی که به عنوان انبار استفاده می شوند و همچنین سوله های تولید قطعه های سنگین.

انواع جرثقیل سقفی سوله
انواع جرثقیل سقفی سوله

انواع جرثقیل سقفی سوله

صحبت در باب در بحث انواع جرثقیل سقفی سوله بسیار است با توجه به نوع کاربری مورد انتظار انواع جرثقیل های نسبی متفاوت است، ولی به طور کلی جرثقیل های سقفی به انواع جرثقیل سقفی تک پل، جرثقیل سقفی آویز یا همان جرثقیل مونوریل و جرثقیل سقفی دوپل تقسیم می شود در برخی از منابع جرثقیل نیم دروازه ای و جرثقیل دروازه ای را نیز جزء انواع جزثقیل سقفی طبقه بندی می کنند. در ادامه به دو مورد از مهترین انواع جرثقیل سقفی سوله اشاره خواهیم کرد.

جرثقیل سقفی تک پل 

یکی از انواع سقفی جرثقیل تک پل است  و جرثقیل سقفی تک پل به طور معمول دارای طول کمتر از 25 متر است و برای کار های ساده تر مانند جابه‌جایی اجسام سبک با وزن کمتر از 20 تن قابل استفاده است ولی در برخی موارد از آن برای وزن های بیشتر نیز استفاده می شود، برخی از  انوع این جرثقیل ها کیفیت بهتری دارد برخی از انواع جدید تر آن ها دارای وزن خالص کمتری به نسبت بقیه می باشند و باعث می شوند تا در هزینه ساخت و نصب نیز صرفه جویی شود.

مشاهده مطلب
ابزار پولیفت یا جرثقیل زنجیری
جرثقیل سقفی تک پل 
جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل های سقفی معروف به دوپل ظرفیتی معادل 5 تا 55 تن را دارند و با توجه به سازه سوله و کاربرد آن برای دهانه های 15 تا 30 متر استفاده می شود، جرثقیل سقفی به شکلی طراحی شده اند که که نمی تواند در راهروی مخصوص تعمیرات عرضی و در محل مورد نظر نصب شود و در نتیجه ارتفاع بالابر برای استفاده کردن از آن کم تر می شود و این محدودیت مهمی به حساب می آید.

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سقفی دو پل در محیط های داخلی سوله ها و نیز محیط سیلو ها و سقف سالن ها قابل استفاده است و توان انتقال دادن انواع  بار در ظرفیت های زیاد را دارد، استفاده کردن از این نوع جرثقیل ها بهترین روش برای انتقال دادن متریال در سالن و سوله با ارتفاع زیاد می باشد بیشتر استفاده جرثقیل سقفی دو پل در مکان هایی با عرض بالا تر از 40 متر است.

جرثقیل سقفی دو پل برای جا به جایی انواع بارهایی است که دارای طول و عرض زیاد هستند و در حین حرکت، نیرو های بسیار زیادی را به سقف منتقل می ‌کنند، استفاده کردن از جرثقیل سقفی دو پل برای چنین بار هایی تقریبا بهترین انتخاب ممکن است.

جرثقیل سقفی دو پل
جرثقیل سقفی دو پل

اگر قصد انتقال دادن اشیاء با ظرفیت و عرض زیاد را دارید نمی دانید چه نوع جرثقیلی مناسب است، بهترین گزینه همان جرثقیل سقفی دو پل می باشد .جرثقیل سقفی دوپل دارای کاربرد زیاد تری نسبت به جرثقیل سقفی تک پل است، برای جا به جایی اشیاء سنگین در عرض های زیاد از جرثقیل سقفی دو پل استفاده می گردد.

ساختمان جرثقیل سقفی دو پل به این صورت است که دو عدد پل وجود دارد که از ورق های فولادی ساخته شده است و قطعه ای به نام راهبر یا همان کلگی به آن متصل شده است کلگی در حقیقت همان قطعه ای است که حرکت های طولی را انجام می دهد، بالابر یا همان وینچ به وسیله راهبر و کالسکه بر روی دو پل جرثقیل به حرکت در می آیند.

مشاهده مطلب
راهنمای خرید جرثقیل دستی

امکان استفاده کردن از دو یا چند عدد بالابر بروی جرثقیل های سقفی دو پل برای برداشتن بارهایی طویل نیز وجود دارد، از جرثقیل سقفی دو پل در  کار هایی مثل صنایع فولاد، صنایعی که سازه هایی سنگین دارند، کارخانه هایی که خط تولید دائم دارند، ریخته گری ها و همه فعالیت هایی که احتیاج به نقل و انتقال اشیاء سنگین با ظرفیت زیاد دارند استفاده می شود.

جهت خرید انواع جرثقیل و راهنمایی کامل با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *