اره فارسی بر چیست؟

برش انواع چوب در ابتدا با اره های دستی انجام می شد که با پیشرفت علم و تکنولوژی انواع دستگاه های برش، تولید و به  روز شد که به  مرور زمان جایگزین اره های دستی شدند. این اره ها باعث برش صحیح و دقیق قطعات چوب در کارگاه ها و کارخانجات صنایع چوب نقش بسیار بالایی در کیفیت محصول ایجاد کردند.

یکی از این ابزار آلات برش اره فارسی بر است. این اره جزء پرکاربردترین دستگاه های برش در کارگاه های چوب بری و نجاری می باشد. در ادامه این مقاله در مورد این اره و انواع آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم.

اره فارسی بر چیست؟
اره فارسی بر چیست؟

 

اره فارسی بر نوعی دستگاه برش است که به وسیله برق کار می کند که از یک تیغه بسیار تیز تشکیل شده و دارای میله هایی هستند که به وسیله اهرم به میز کار وصل می شوند تا راحت تر بتوان زاویه برش دقیق تر را تغییر داد. این اره ها بیشتر برای برش چوب استفاده می شوند و در بعضی موارد می توان از آن برای برش آلومینیوم و فلز، پلاستیک استفاده کرد می توان زاویه برش آن را از 90 درجه به زاویه مدنظر تغییر داد این اره می تواند برش های اریب، عمودی، افقی، ترکیبی از برش های اریب 45 درجه ایجاد کند. این اره ها سایز و اندازه های مختلف دارند که هر کدام کاربرد خود را دارند. این اره در واقع برش ۴۵ درجه قطعات و اتصال آن ها به یکدیگر است.

انواع اره فارسی بر

  • دستی
  • ثابت
  • کشویی
  • صندوقی
اره فارسی بر بوش
اره فارسی بر بوش

اره فارسی بر دستی

ابتدایی ترین نوع اره است که با نیروی دست کار می کند نحوه تنظیم زاویه در این اره راحت است با استفاده از گیره هایی که در دستگاه است و تنظیم کردن آنها می توانیم از لرزش قطعه موقع  برش کار جلوگیری کنیم.

مشاهده مطلب
راهنمای خرید اره برقی درخت بر

اره ثابت فارسی بر

این مدل فارسی برها برای برش با زاویه های مختلف به کار می روند که دارای خط لیزر هستند و خطای برش را تقریباً به صفر می رسانند که از طرف چپ، برای برش های مورب خم می شوند. تیغه این اره  فقط در جهت بالا و پایین حرکت می کند و توانایی برش به صورت اریب را ندارد و فقط می تواند برش های عمودی، افقی بر روی سطح موردنظر ایجاد کند. میزان فضایی که اشغال می کنند کم است و برای کارگاه هایی که فضای کمی دارند مناسب هستند.

فارسی برهای ثابت دو نوع هستند

  • اره آرمیچری
  • اره دینامی

مدل آرمیچری

به این مدل اره زغالی نیز می گویند که با چرخش تیغه ها  برای برش همراه است.

مدل دینامی

به این اره فارسی بر مدل تسمه ای می گویند این دستگاه صدای کمی دارد و قدرت برش آن در برابر اره آرمیچری کمتر است. یعنی زمان زیادتری لازم است که دستگاه به دور تندتر برسد.

اره فارسی بر کشویی

این نوع اره نسبت به فارسی برهای ثابت جدیدتر است، دارای ریل و بازو هستند که به کمک آنها می توان به سمت جلو و عقب حرکت کند. وزن و اندازه بزرگ تری دارند این مدل اره برای برش افقی، عمودی، اریب و ترکیبی مورداستفاده قرار می گیرد همچنین برای قطعات بزرگ کاربرد دارد.

اره فارسی بر خارجی
فارسی بر خارجی

فارسی بر کشویی دوطرفه

فارسی برهای دوطرفه نوع دیگری از فارسی برها هستند که از لحاظ ظاهری، به اره های ثابت شباهت دارند، با این تفاوت که از دو طرف چپ و راست خم می شوند که می توان بدون تکان دادن قطعه، آن را برش داد.

فارسی بر صندوقی

این اره ساختار بسیار ساده ای دارد که از اولین و دقیق ترین نوع فارسی بر در صنعت نجاری به شمار می آید. این دستگاه امکانات زیادی ندارد، ساختار این اره شبیه به صندوق فلزی است که به همین دلیل، اره صندوقی نام گذاری شده است. این اره از نوع دینامی است که بیشتر برای برش های مخصوص آلومینیوم انتخاب مناسبی می تواند باشد. و وزن زیادی دارد و مهم ترین قطعات آن کلید خاموش و روشن کردن،دستگیره و گونیا می باشد.

مشاهده مطلب
اره درخت بر

 

تفاوت اره فارسی بر کشویی و ثابت

  • در مدل کشویی اره بر روی یک ریل قرار می گیرد که با حرکت رفت و برگشتی و ثابت نگه داشتن تیغه می توان آن را به جلو و عقب برد. درحالی که مدل ثابت فاقد ریل و حرکت رفت و برگشتی است و کاربر قدرت مانور کمتری دارد.
  • وزن اره کشویی بیشتر از نوع ثابت است و قدرت جابه جایی کمتری دارد.
  • از فارسی بر کشویی برای بریدن محصولات بزرگ می توان استفاده کرد. در صورتی  که از مدل ثابت برای بریدن قطعات کوچک ترو دارای عرض برش کمتر هستند استفاده می شود.
اره فارسی بر هیتاچی
فارسی بر هیتاچی

چه نکاتی برای خرید اره های فارسی بر باید در نظر گرفت:

توان و قدرت موتور فارسی برها

از مهم ترین نکات برای خرید این محصول، توان و قدرت موتور است. هر چه توان و قدرت موتور بیشتر باشد، می توان از آن برای کارهای سنگین تر استفاده کرد.

هر چه توان دستگاه بیشتر باشد، وزن آن نیز بیشتر می شود؛ بنابراین باید توجه کنیم دستگاه را متناسب با نیاز خود انتخاب نمایید.

منبع تغذیه

این اره می تواند دستی، برقی یا شارژی باشد.

فارسی بر برقی به کمک نیروی برق کار می کند و دارای قدرت بیش تری است.

فارسی بر شارژی به کمک باتری کار می کند و به کاربر این امکان را می دهد که در محیط هایی که دسترسی به برق وجود ندارد با آن کار کند و آن را به راحتی جابه جا کند.

کنترل سرعت اره

اره ای که خریداری می کنیم بهتر است دارای کنترل سرعت باشد چون به کاربر این امکان را می دهد تا سرعت تیغه دستگاه را کنترل کند و تسلط بیشتری بر روی دستگاه داشته باشد.

اره فارسی بر رونیکس
اره فارسی بر رونیکس

وزن و ابعاد اره

برای خرید اره فارسی بر باید به وزن و ابعاد دستگاه اهمیت بالایی داد. وزن دستگاه ارتباط زیادی به قدرت و توان دستگاه دارد؛ بنابراین باید دستگاهی انتخاب شود که متناسب با محیط کار باشد و قابلیت جابه جایی راحتی داشته باشد.

مشاهده مطلب
دستگاه گردبر | بررسی دقیق | نحوه کارکرد + عکس

دقت برش

از اهمیت زیادی برای خرید اره فارسی بر برخوردار است. تیغه دستگاه باید بدون هیچ لغزشی از روی ریل، قطعه را برش بزند، تا برش دقیق تری داشته باشیم.

جمع بندی

در این مقاله با اره فارسی بر و انواع آن آشنا شدید که این اطلاعات برای خرید یک اره که موردنیاز کارتان باشد می تواند به شما کمک کند. همچنین می توانید برای خریدی راحت تر به فروشگاه سایت ایتال صنعت مراجعه کنید و انواع ابزار آلات و دستگاه های اره فارسی بر را ببینید و خرید خوبی از این سایت داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *