جرثقیل سقفی یک تنی

 

در سالن‌ های صنعتی و کارگاه‌ ها، انبارها و سوله‌ ها برای جابجایی، بارگیری، قرار دادن در خط تولید، برداشتن از خط تولید و موارد این چنینی، از جرثقیل‌ های سقفی استفاده می‌شود. این جرثقیل‌ ها با حرکت در یک مسیر خطی، به جابجایی قطعات می‌پردازند و از قلاب و زنجیر یا وینچ برای برداشتن قطعه استفاده می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی جرثقیل‌ های یک تنی بپردازیم که باید چه ویژگی‌ هایی داشته باشند و چرا یکی از پرکاربردترین جرثقیل‌ های سقفی می‌باشند. پس با تیم ایتال صنعت همراه تا جرثقیل سقفی یک تنی را بررسی نماییم.

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی شاید از سال های بسیار قدیم کاربرد داشته است، اما به این اسم شناخته نمی‌شده است. چرا که اگر به تصاویر قدیمی و تاریخ مراجعه کنیم، می‌بینیم وسایل و دکل‌ هایی می‌ساختند که سنگ‌ ها را در یک مسیر خاص بلند می‌کرده  و جابجا می‌کردند. البته در آن زمان برای نیروی آن از انسان، برده‌ ها و یا حیوانات استفاده می‌کردند. با گذر زمان این فرآیند پیشرفت کرد و تکنولوژی دستگاه‌ های امروزی را در اختیار بشر قرار داده است. جرثقیل‌ های سقفی را نباید با مواردی مانند بالابر، ماشین جرثقیل متحرک، دکل‌ های جرثقیل و … مقایسه کرد. چرا که عملکرد این جرثقیل‌ها منحصر به فرد است و در آن نگه دارنده قطعه همراه با قطعه از مسیری عبور می‌کند. اما مثلا در یک جرثقیل دکلی، جرثقیل حول یک محوری فقط می‌چرخد.

نکته‌ ای که در اینجا بسیار مهم است، استاندارد بودن تجهیزات یک جرثقیل سقفی است، چرا که در یک محیط کارخانه، کارگاه یا یک خط تولید مدام این جرثقیل از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سقف حرکت می‌کند و نیروی انسانی و کارگران در خط تولید و سایر امور مشغول به کار هستند. پس باید از ایمن بودن آن بسیار مطمئن بود. در این زمینه مجموعه ایتال صنعت بهترین مشاوره را برای شما فراهم می‌آورد و برای تجهیزات آسانسور سقفی بهترین راهنمایی ممکن را به شما خواهد داشت.

مشاهده مطلب
ویژگی های جرثقیل سقفی سوله
جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی یک تنی

هر جرثقیلی که طراحی می‌شود در هر زمینه و مدلی، دارای یک ظرفیت و محدوده بار مشخصی می‌باشد. اما این محدوده بار، حداکثر باری نیست که می‌تواند  بکشد، بلکه حداکثر باری است که می‌تواند تحت شرایط استاندارد جابجا کند. بخاطر نوع قطعات جابجا شونده و خط‌ های تولید کارگاه‌ ها و شرکت‌ های کوچک، رنج یک تن یک عدد بسیار محبوب می‌باشد. برای اینکه بالای 80 درصد از قطعات ممکن در این مجموعه‌ ها را شامل می‌شود. پس شما با خرید  یک جرثقیل یک تنی، برنامه ریزی قوی و دراز مدتی برای تمام قطعات قابل حمل خود در نظر خواهید گرفت. اما در مورد جرثقیل‌ های سقفی باید این نکته را توجه کنید که در بازه‌ های زمانی کوتاه باید تمام قطعات و تجهیزات جرثقیل را بررسی کنید و مورد بازرسی قرار بدهید. در مورد جرثقیل سقفی بسیار سخت‌گیر باشید.

جرثقیل سقفی یک تنی
جرثقیل سقفی یک تنی

ویژگی‌‌ های جرثقیل سقفی یک تنی استاندارد

بخاطر امکاناتی که این جرثقیل‌ ها فراهم می‌آورند در گستره وسیعی از صنعت و تجارت استفاده می‌شوند، بنابراین خوب است با مهمترین ویژگی‌ این جرثقیل‌ ها آشنا شویم.

  • رابط کاربری آسان : جرثقیل‌ های سقفی یک تنی امروزی ساده هستند و نیاز به آموزش خاصی ندارند.
  • دسترسی به تمام مجموعه درون سوله : یک جرثقیل سقفی یک تنی، بخاطر اینکه در فضای آزاد سقف حرکت می‌کند به راحتی به همه قسمت‌ ها دسترسی دارد. اما اگر همین جرثقیل در روی زمین بود، به دلیل حضور دستگاه‌ ها، دیوار‌ها، نیروی کاری و … باید زمان زیادی را از دست می‌دادید تا قطعه‌ ای را جابجا کنید.
  • هزینه تعمیر و نگهداری پایین : این مدل جرثقیل‌ ها دارای تجهیزات پیچیده و عجیبی نیستند، از همین رو سرویس‌ های دوره‌ ای و تعمیر تجهیزات آن، هزینه زیادی را برای شما بوجود نمی‌آورد و عمر کارکرد آن ها بسیار بالا می‌باشد.
  • افزایش دقت همراه با سرعت انجام کار: این جرثقیل‌ های سقفی بخاطر مسیر‌های آزاد و راحتی که در سقف دارند و همچنین قدرت بالایی که دارند، در زمان کم، تعداد قطعات بسیار بالایی را جابجا می‌کنند.
  • استفاده در شرایط مختلف : یکی از ویژگی‌ های خوب جرثقیل‌ های سقفی این است که برای نصب نیاز به شرایط ارتفاعی خاصی نیست و در تمام ارتفاعات معمولی قابل نصب می‌باشد.
مشاهده مطلب
راهنمای خرید و اجاره جرثقیل های ساختمانی (تاور کرین)
ویژگی‌‌ های جرثقیل سقفی
ویژگی‌‌ های جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل سقفی یک تنی کدامند؟

مثل تمام ماشین آلات و ابزارهای دیگر، این جرثقیل‌ های سقفی نیز دارای دسته بندی می‌باشند. از نظر اجرا و نصب روی سقف به دو دسته کلی جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل تقسیم می‌شوند.

  • جرثقیل یک تنی تک پل:

جرثقیل‌ های تک محور، در کارگاه ها و صنایع روی سقف نصب می‌شود و می‌تواند در طول و عرض حرکت کند. قدرت مانور این جرثقیل‌ ها بیشتر از جرثقیل دو پل می‌باشد. البته تحت تاثیر ارتفاع این قدرت مانور بیشتر هم افزایش می‌یابد. جرثقیل‌ های سقفی تک پل در دو مدل رونیشن و آویز ارائه و نصب می‌گردند.

  • جرثقیل یک تنی دو پل یا جفت پل

میزان قدرت و سرعت جرثقیل دو پل از حالت تک پل بیشتر است، اما به صورت خطی حرکت می‌کند و قدرت مانور آن نسبت به حالت تک پل کمتر می‌باشد. همانطور که از اسم این جرثقیل مشخص است، شما یک دستگاه بالابرنده وزن یک تن را توسط دو پل نگهداری می‌کنید، پس ایمنی بیشتری هم نسبت به جرثقیل‌ های تک پل فراهم می‌آورد.

انواع جرثقیل سقفی
انواع جرثقیل سقفی

در ابتدا کلیاتی از جرثقیل‌ های سقفی گفتیم و به تاریخ آن ها اشاره کردیم. سپس بعضی ویژگی‌ های جرثقیل‌ های سقفی را برشمردیم و در آخر به بررسی انواع آن پرداختیم. اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی در مورد جرثقیل سقفی یک تنی داشته باشیم، باید بگوییم این جرثقیل‌ ها بازدهی بی‌نظیری دارند و سرعت کار شما را چندین برابر افزایش می‌دهند. با این حال باید نکات ایمنی را در نظر بگیرید و از بهترین و استانداردترین تجهیزات ممکن استفاده نمایید. مجموعه ایتال صنعت در کنار شماست تا از مرحله مشاوره تا مرحله خرید و استفاده، خیالتان راحت باشد که بهترین انتخاب را کرده‌ اید و جرثقیل را متناسب با نیازتان فراهم کرده‌ اید.

مشاهده مطلب
جرثقیل دستی یک تن

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *