راهنمای کامل و حرفه‌ای خرید سیم بکسل

در هر زمینه کاری و یا موقعیت سنی که باشیم اصطلاح سیم بکسل به گوشمان خورده است و بارها آن را شنیده‌ایم. سیم بکسل یک طناب فلزی است. به همان شکل طناب‌های معمول و نخی دارای چند رشته می‌باشد و همان عملکرد‌هایی که طناب به ما می‌دهد مانند کشیدن، آویزان کردن، نگه داشت و … همه را سیم بکسل در قدرت‌های بسیار بالاتر انجام می‌دهد. مجموعه ایتال صنعت در این مطلب شما را با جزییات سیم بکسل‌ها آشنا می‌کند. از تعریف مقدماتی، مشخصات و جزییات سیم بکسل گرفته، تا نکاتی که در زمان خرید و یا استفاده از سیم بکسل‌ها باید به آنها توجه کنید.

تعریف سیم بکسل

یک طناب فلزی که از چند رشته تشکیل شده است، هر رشته خود از یک مفتول مرکزی و رشته‌های ریز دیگر تولید شده است. تفاوت در سیم‌های بکسل دقیقا از تفاوت در همین مفتول‌ها چه از نظر ضخامت و چه از نظر کیفیت، به وجود می‌آید. شرکت‌های صنعتی سیم‌ بکسل‌های مختلفی را با تعداد رشته‌های متفاوت و ضخامت مفتول‌های متفاوت روانه بازار می‌کنند، تا مصرف کننده متناسب با نوع نیازی که دارد به تهیه آنها اقدام کند.

اجزاء تشکیل دهنده سیم بکسل

  • سیم(Wire): این سیم‌‌ها به دور هم تنیده می‌شوند و رشته‌ها را می‌سازند.
  • رشته (Strand): رشته‌های تشکیل شده از سیم‌ها به صورت یک شبکه مارپیچی به دور هسته می‌پیچند.
  • هسته یا مفتول مرکزی (Core): جزء اصلی و مهم سیم بکسل می‌باشد که در مدل‌های مختلف، تشکیل شده از جسم‌هایی مانند الیاف فولادی، گیاهی و یا مصنوعی می‌باشد.

شرکت‌های مختلف در زمان خرید سیم بکسل ظرفیت اسمی آن را اولویت قرار می‌دهند و ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر سایش، خستگی و خمش را در نظر می‌گیرند. حتما در بعضی دستگاه‌ها و جرثقیل‌ها مشاهده کرده‌اید که بعد از مدتی سیم بکسل دچار رشته رشته شدن و از هم گسستگی می‌شود، این یک امر معمول و طبیعی است، چرا که بخاطر حرکت سیم بکسل روی قرقره‌ها و فشاری که به آن وارد می‌شود در گذر زمان فرسوده شده و در اثر سایش بعضی سیم‌ها و رشته‌ها پاره می‌شوند.

مشاهده مطلب
خرید ورق گیر_لوله گیر_گیره

برای همین اهمیت دارد که ظرفیت سیم بکسل را متناسب با نوع فعالیت و کارکرد خود انتخاب کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد و دیرتر فرسایش پیدا کند.

فرآیند خستگی خمشی در سیم بکسل

اگر چه شما هنگام خرید سیم بکسلی را انتخاب می‌‌کنید که توانایی تحمل وزن بسیار بالایی را دارد و از نظر نیروی کششی دچار مشکل نمی‌شود، اما باز هم می‌بینید بعد از مدتی فرآیند رشته رشته شدن در آن اتفاق می‌افتد. در این حالت رشته شدن سیم بکسل به دلیل تکرار زیاد خم و راست شدن سیم بکسل می‌باشد. شما هر سیم مفتولی را چندین و چند بار خم و راست کنید بالاخره می‌شکند. سیم بکسل‌ها نیز به دفعات دور قرقره‌ها می‌پیچند و دوباره باز می‌شوند و تحت نیروی کششی قرار می‌گیرند. پس نمی‌توان عامل خم و راست شدن‌های فراوان را در آن حذف کرد. بنابراین بهتر است شما سیم بکسلی خریداری کنید که مقاومت در برابر خستگی بالایی داشته باشد.

شرکت‌های سازنده با توجه به استفاده از آلیاژهای متفاوت در ساخت سیم بکسل‌ها، سطح مقاومت در برابر خستگی خمشی متفاوتی را ایجاد می‌کنند که به صورت استانداردهایی بیان می‌شود و شما در زمان تهیه سیم بکسل باید به این مورد توجه کنید.

نکته‌ای که در زمینه سیم‌ بکسل‌های ساخته شده از یک آلیاژ مشابه مطرح می‌شود این است که سیم بکسلی که تعداد رشته‌ها و در نتیجه مفتول‌های آن دارای قطر کمتر اما تعداد بیشتری هستند مقاومت بیشتری را در برابر خستگی خمشی ایجاد می‌کند.

و در حالت برعکس هرچه تعداد سیم‌ها و رشته‌ها در سیم بکسل کمتر باشد ولی قطر بیشتری داشته باشند، مقاومت بیشتری در برابر سایش ایجاد می‌کند اما انعطاف پذیری سیم بکسل کمتر می‌شود و در برابر خستگی خمشی و انعطاف‌ پذیری مقاومت کمتری خواهد داشت.

مشاهده مطلب
سیم بکسل Wire rope

نکات کلی در مورد سیم بکسل‌ها مطرح شد و ویژگی‌هایی که باید در زمان تهیه یک سیم بکسل در نظر گرفته شود بررسی شد. اما در زمینه تخصصی یکی از پرکاربردترین سیم بکسل‌ها، سیم بکسل‌های استفاده شده در جرثقیل‌ها می‌باشد. این سیم بکسل‌ها دارای مشخصاتی باشند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

ویژگی های سیم بکسل‌های جرثقیل و نکات مهم در انتخاب آن‌ ها

یکی از بیشترین کاربرد‌های سیم بکسل‌ها مربوط جرثقیل‌ها می‌شود. که خود جرثقیل‌ها انواع بسیار زیادی دارند از جمله جرثقیل‌های ساختمانی، کامیونی، جرثقیل‌های سقفی، لنگرگاهی و …هستند. این جرثقیل‌ها به دلیل کارکرد بالا و میزان جابجایی زیاد شاید در روز چند صد بار سیم ‌بکسل آنها روی قرقره‌ها بالا و پایین شود و نیاز به توجه ویژه‌ای دارد. از طرفی بی‌احتیاطی در زمینه خرید سیم‌ بکسل جرثقیل‌ها ممکن است باعث اتفاقات ناگوار جانی و مالی شود.

مهندسان و طراحان برای سیم بکسل جرثقیل مقاومت کششی بالایی را در نظر می‌گیرند اما از آنجایی که این سیم بکسل‌ها دارای مغزی فولادی هستند و سایش بالایی را ایجاد می‌کنند، عمر مفید کوتاهی دارند. بنابراین در دوره‌های کوتاه مدت باید به صورت کامل سیم بکسل جرثقیل مورد بازرسی و توجه قرار گیرد تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل و ایرادی سریعا به تعویض آن اقدام کنید. در زمان خرید نیز مشخصات زیر را باید در نظر گرفت :

  • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدن : در بسیاری موارد جرثقیل‌ها در محیط‌های سر باز و با رطوبت بالا فعالیت می‌کنند مانند لنگر‌گاه‌ها، پس باید سیم بکسل استفاده شده در این جرثقیل‌ها در برابر خوردگی و زنگ زدن دوام خوبی داشته باشد.
  • مقاومت در برابر خستگی‌های خمشی و سایشی: در این مورد به طور کامل توضیح دادیم که به دلیل باز و بسته شدن مکرر سیم بکسل، انعطاف پذیری بسیار اهمیت دارد.
  • توان کششی بالا : برای جلوگیری از حوادث انسانی و همچنین آسیب رسیدن به قطعاتی که توسط جرثقیل حمل می‌شود، بهترین توان کششی ممکن را در نظر بگیرید.
  • جذب ضربه و تکان‌های ناگهانی : در ارتفاع بالا و به دلیل عوامل مختلف، ممکن است سیم بکسل دچار تکان‌های شدیدی شود. پس باید توانایی جذب ضربات و تکان‌ها را داشته باشد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حالت ایستا و ثابت در راستای عمودی باقی بماند.
مشاهده مطلب
سیم بکسل Wire rope

جمع بندی راهنمای خرید سیم بکسل

از سیم بکسل‌ها در امور بسیار مهم و حساس استفاده می‌شود، بنابراین باید در زمان خرید بیشترین توجه و تمرکز را روی کیفیت ساخت آن و استانداردهای خمشی و فرسایشی بگذارید و آن را متناسب با وزن و شرایط باری که جابجا می‌‌کنید، تهیه کنید. در زمینه مشاوره و تهیه بهترین‌ها مجموعه ایتال صنعت در کنار شماست.

تولید محتوا و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *