راهنمای خرید جعبه ابزار کامل

 

امروزه در هر خانه، مغازه، ماشین و جای دیگر به لوازم و ابزار اولیه مانند انبر دست و پیچ گوشتی، نیاز است و گاهی برای باز و بسته کردن یک پیچ نمی‌شود درخواست تعمیر کار داد. برای همین استفاده از این ابزار برای اکثر عموم مردم عادی و قابل انجام شده، اما نکته‌ای که اهمیت دارد فضا و محفظه‌ای است که شما این ابزار را نگه داری کنید و در زمان نیاز دسترسی خوبی به آنها داشته باشید. جعبه‌های ابزار از نظر جنس، ابعاد و طراحی مدل‌های گسترده و زیادی در بازار دارند که بسته به نیاز خودتان باید نوع مناسب و کاربری را انتخاب کنید. در ادامه به چند ویژگی مهم در جعبه ابزار‌ها اشاره می‌کنیم.

می‌شود گفت وجود جعبه ابزار در هر محلی، مانند وجود یک جعبه کمک‌های اولیه است، قرار نیست خیلی تخصصی باشد ولی در حد تعمیرات اولیه، یا سرویس کاری یا محکم کردن و عوض کردن قطعات به شما کمک زیادی می‌کند.

جنس جعبه ابزار 

جعبه ابزارهای معمول در بازار در انواع پارچه‌ای (برزنتی)، پلاستیکی و فلزی می باشند. اگر شما یک نعمیر کار حرفه‌ای با ابزار زیاد هستید، حتما از جعبه ابزار‌های طبقاتی فلزی استفاده کنید، چرا که هم تحمل وزن بالایی را دارند و هم بخاطر نوع طراحی، دسترسی به ابزار‌های مختلف را برای شما راحت می‌سازد. این جعبه ابزار ها در هنگام باز شدن، به صورت پلکانی قرار می‌گیرند تا شما به همه فضای آن دسترسی داشته باشید. در هنگام تهیه این جعبه ابزارها از کیفیت دستگیره، محل باز شدن طبقات و همچنین جنس ورق به کار رفته در آن مطمئن شوید.

مورد بعدی مصرف خانگی است و برای ابزار حداقلی و اولیه، در این موارد شما نیاز نیست هزینه زیادی برای جعبه ابزار‌های فلزی انجام دهید و می‌توانید از جعبه ابزار پلاستیکی یا پارچه‌ای استفاده کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که جعبه ابزار‌های پلاستیکی بخاطر فضاهای مختلفی که روی درب و قسمت‌های دیگر آن تعبیه شده به شما کمک می کند، پیچ‌های ریز، میخ‌ها، فیوز‌ها و موارد این چنینی را دسته بندی کنید. وزن سبک جعبه ابزار‌های پلاستیکی از دیگر نکات قابل اهمیت آنهاست  که برای افراد منزل جابجایی آن راحت‌تر می‌شود.

مشاهده مطلب
راهنمای خرید جعبه ابزار ماشین

 

اما در انتخاب این جعبه‌ ابزار‌های پلاستیکی نیز باید دقت شود که از جنس و کیفیت خوبی برخوردار باشند که در قسمت دستگیره و قفل درب آن مشکلی ایجاد نشود.

کیف ابزار‌های پارچه ‌نیز برای ابزار سبک و کارهای روزمره بسیار مناسب هستند، افرادی که در کار خود نیاز به ابزار سنگین ندارند و از وسایلی مانند اندازه‌گیری مانند متر، فاز متر، ولت متر، کولیس و .. استفاده می‌کنند. برق کاران زیاد از این کیف ابزار‌ها که تنوع مختلفی در ساخت و طراحی دارند استفاده می‌کنند.

نوع طراحی 

بعد از معرفی انواع جنس‌ها باید این را در نظر داشته باشید که در هنگام کار دسترسی راحت به همه ابزار و وسایل یک نکته فنی و مهم است، پس بسته نوع وسایل و ابزار شما باید طراحی خود را انتخاب کنید، تعمیر کارانی که با انواع پیچ و مهره سر و کار دارند از جعبه ابزار‌های قفسه‌ای و کشویی استفاده می‌کنند. به این صورت تمام اندازه‌های  مختلف دسته بندی خاص خود را دارند و در هنگام استفاده زمان شما را نمی‌گیرند. برای ابزار خانگی جعبه‌های پلاستیکی توصیه می‌شود، با طراحی قفسه‌ای و سینی رویی که ابزار ریز یا پیچ و مهره، رول پلاک و موارد این چنین را قرار دهید، تا در عین حال سبک هم باشد. برای تعمیر کاران خودرو و تاسیسات جعبه ابزار‌های قفسه‌ای که به صورت پله‌ای باز می‌شوند و همزمان دسترسی به آچار‌های بزرگ در قسمت پایینی جعبه ابزار فراهم است وهم دسترسی به قفسه‌های کوچک بالا برای ابزار ریز و تعویضی.

 

اندازه جعبه ابزار

شما نمی‌توانید یک آچار فرانسه 14 اینچی را یا یک آچار لوله گیر بزرگ را در هر جعبه ابزاری قرار دهید، پس رعایت تناسب بین ابزار مورد استفاده و جعبه‌ای که تصمیم به خرید دارید، یک اصل مهم است. چون اگر دقت نشود، دو مشکل به وجود می‌آید:

مشاهده مطلب
راهنمای خرید جعبه ابزار ماشین

1 – جعبه یا کیف خریداری شده جوابگوی سایز ابزار و آچار‌های شما نیست پس عملا کاربردی برای شما نخواهد داشت.

2- جعبه یا کیف بزرگتر از فضای مورد نیاز شما برای ابزار است، در این حالت درست است که تمام ابزار در آن جای می‌گیرد، اما فضای اضافی در منزل شما اشغال می‌کند که کارآیی ندارد و اگر در ماشین باشد به دلیل فضای زیاد نسبت به ابزار، وسایل درون آن تکان می‌خورند و دچار مشکل می‌شوند.

با در نظر گرفتن این دو مورد و اندازه ابزاری که دارید تصمیم به خرید وسیله‌ای برای نگهداری وسایل خود بگیرید. در بازار سایز جعبه ابزارها از یک جعبه دستی کوچک و یا کیف آچار کوچک شروع می‌شوند و تا جعبه‌هایی به ابعاد نزدیک یک متر می‌رسند. نیاز شما انتخاب ابعاد شما را مشخص می‌کند.

برای داشتن یک جعبه ابزار کامل، باید شما هم ابزار مورد نیاز را داشته باشید  و هم جایی برای نگهداری آن. در مورد جعبه و انواع آن صحبت کردیم، اما این جعبه را باید با چه ابزاری پر کنیم؟

اول نوع مصرف و کارایی جعبه ابزار را باید مشخص کنید. اینکه قرار است این جعبه ابزار به عنوان یک جعبه ابزار خانگی مورد استفاده قرار بگیرد یا به عنوان یک جعبه ابزار صنعتی و کارگاهی، همچنین جعبه ابزار ممکن است برای داخل خودرو یا دفتر کار نیز انتخاب شود.

برای جعبه ابزارهای خانگی چه ابزاری اولویت دارند؟

یک دقت کوتاه نشان می‌دهد که چه ابزاری را در یک ماه‌ گذشته بیشتر استفاده کرده‌اید. از جمله چکش، انبر دست، پیچ گوشتی، سیم چین، فاز متر و متر و در کنار اینها آچار فرانسه نیز در اکثر خانه‌ها کار برد دارد. شما برای امور معمول مانند: کوبیدن میخ(چکش)، کشیدن میخ (انبر دست)، عوض کردن یک کلید یا پاتروم (پیچ گوشتی و فازمتر )، اندازه گیری ابعاد و قسمت‌های مختلف خانه (متر )، عوض کردن واشر شیر‌های آب و باز و بسته کردن بعضی پیچ‌های بزرگ ( آچار فرانسه)، به ابزار گفته شده نیاز دارید. پس نیاز نیست برای یک مصرف خانگی، هزینه زیادی را انجام دهید و در آچار و پیچ گوشتی در سایز‌های مختلف تهیه کنید. برای ابزاری مانند پیچ گوشتی که سایز بندی است، در مصرف خانگی یک متوسط تهیه کنید، یا اینکه یک سایز متوسط رو به بالا و یک سایز کوچک، همین دو سایز بیشر امور شما را رفع می‌کند. فقط در جنس مواد خریداری شده و کیفیت آنها دقت کنید تا کارایی بهتر و  با دوام‌تری را برای شما فراهم کنند. در کنار این‌ موارد گفته شده ابزاری مانند، خط کش فلزی، دریل، تراز و کاردک هم برای اولویت دوم خرید مناسب است و شما بسته به توان مالی باید  به خرید این موارد اقدام کنید.

مشاهده مطلب
راهنمای خرید جعبه ابزار ماشین

 

این موارد برای یک تعمیرات و امور روزانه، کفایت می‌کند.  اگر شما کمی تخصصی هستید و توانایی کار‌های جانبی، سرویس کاری وسایل منزل و این قبیل امور را دارید، داشتن دستگاه مینی‌فرز هم خالی از لطف نیست.

در شکل دقت کنید، پیچ گوشتی‌ها خود به انواع مختلف تقسیم بندی می‌شوند و بر اساس نوع نوک پیچ گوشتی و مدل دسته، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در جعبه ابزار خانگی شما به دو پیچ گوشتی دو سو و چهار سو نیاز پیدا می‌کنید. در دو سایز میانی و کوچک بیشترین کاربرد را داند. از نظر نوع دسته نیز در ابزار خانگی دسته‌های معمولی بیشترین استفاده را دارد.

در مورد جعبه ابزار‌های تعمیرگاهی و سرویس کاری، بسته به نیاز فرد باید وسایل مورد نیاز را در جعبه قرار دهد، وسایل بی استفاده جعبه ابزار شما را سنگین می‌کند و عدم همراه داشتن وسایل ضروری تخصص شما، جعبه ابزار شما را ناقص و بیهوده می‌کند.

جمع بندی

در نهایت اگر به یک جمع بندی در باره راهنمای خرید  ابزار کامل بخواهیم برسیم  و به‌طور خلاصه مطالب را بیان کنیم، ابتدا باید شرح نیاز کنید و نوع مصرف  ابزار خود(خانگی، ماشین، صنعتی، خدماتی و …) را مشخص کنید، بعد از  آن شما می‌توانید با توجه به ابزاری که نیاز دارید و حجم مورد نظر به انتخاب جعبه ابزار با ابعد مشخص بپردازید. جنس جعبه ابزار و نوع طراحی آن هم یک مورد سلیقه‌ای است اما اگر در زمینه تخصص خاصی فعالیت کنید مانند، باید آن را نیز متناسب با شرایط تهیه کنید.

حالا برای کامل کردن جعبه ابزار خود، باید تجهیزات مورد نظر را تهیه کنید و با نظم و دقت درون آن بچینید که در حمل و نقل و تکان خوردن، به ابزار و جعبه صدمه وارد نشود. همچنین زمانی که نیاز به استفاده از ابزار و یراق آلات داشتید، دسترسی خوبی به آنها داشته باشید.

مشاهده مطلب
راهنمای خرید جعبه ابزار ماشین

تولید محتوا و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *