ورق گیر دستی

مقدمه:

ورق گیر دستی در دسته‌ی ابزارآلاتی می‌باشد که درواقع وظیفه‌ی حمل و نقل و جابجایی قطعات و ورقه ها در جنس‌های مختلف از جمله ورقه‌های فلزی، شیشه‌ای، ام دی اف، نئوپان و…را دارد و در بسیاری از صنایع بزرگ، کارگاه‌ها و…مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارکرد این دستگاه به این صورت است که با نصب این ابزار بر روی قطعه‌‌ها، ورقه‌ها در جنس‌های مختلف، جابجایی آن‌ها به مکان دلخواه، بسیار راحت تر انجام خواهد شد. این موضوع در حالی است که حمل و نقل قطعات فلزی، شیشه‌ای، ام دی اف، نئوپان و…بدون استفاده از ورق گیر ممکن است تا حد زیادی دشوار و غیرقابل انجام باشد و خطرات جدی و زیادی را برای فردی که قطعه را حمل می‌کند به دنبال داشته باشد.

مزایای استفاده از ورق گیر دستی

این خطر می‌تواند در مواردی که قطعه‌ی مورد حمل فلزی و یا تیز و برنده و یا حتی سنگین باشد، چند برابر شود. پس می‌توان گفت که در چنین مواردی هر اشتباه و اتفاق کوچکی در فرآیند حمل و نقل این ورقه‌ها، می‌تواند با احتمال زیادی به صدمات و آسیب‌های جدی و غیرقابل جبران ختم شود.

اما همانطور که‌ گفته شد استفاده از ورق گیر یا گیره، راه حلی برای این مشکلات بوده و بسیاری از دغدغه‌های صنایع مختلف را برطرف کرده است.

بخش‌های مختلف ورق گیر

ورق گیر ها دارای قسمت‌های مختلفی هستند. یکی از بخش‌های اصلی یک ورق گیر دستی، فک یا دهانه‌ی آن است که درواقع تمام فرآیند بر آن می‌چرخد.

قسمت فک یا دهانه ورق گیر به طور معمول و در بیشتر ورق گیرها قابلیت آن را دارد که تغییر اندازه دهد و می‌توان به‌راحتی آن را با توجه به  قطری که ورقه مان دارد، تنظیم کرده و آن را روی ورقه از هر جنسی نصب کنیم. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد با نصب ورق گیر دستی روی یک قطعه و یا ورقه، جابجایی و حمل و نقل آن بسیار آسان‌تر خواهد بود.

مشاهده مطلب
ابزار آلات باغبانی

موارد مهم در هنگام کار با ورق گیر دستی

 

یکی از موارد مهمی که در هنگام کار با ورق گیر دستی باید به آن توجه زیادی داشته باشیم، این است که حتما قبل از آن‌که اقدام به بلند کردن و جابجایی قطعه و یا ورقه مورد نظر کنیم، باید از اینکه ورق گیر به حد کافی و لازم محکم است یا خیر اطمینان کامل پیدا کنیم. در صورت بی توجهی اگر  ورق گیر به درستی و کامل روی قطعه  و یا ورقه نصب نشده باشد، احتمال این‌که در راه حمل قطعه، ورقه بیفتد و یا در برورد بسیار زیاد است که این قضیه می‌تواند آسیب‌های جدی و شدیدی را برای فردی که قطعه را حمل می‌کند به همراه داشته باشد.

بنابراین توجه داشته باشید که حتما قبل از حمل و نقل و انتقال یک قطعه مخوصا در جنس‌های فلزی، شیشه‌ای و…، در ابتدا باید از محکم بودن دهانه‌ی ورق گیر دستی روی قطعه اطمینان پیدا کنید و بعد از آن اقدام به بلند کردن آن بنمایید تا به‌هیچ عنوان خطری شما را تهدید نکند. دقت لازم را داشته باشید که ورق گیر دستی باید بصورتی بر قطعات و ورقه‌ها نصب شود که در وسط آن‌ها قرار بگیرد.

این ابزار به‌طور کلی این امکان و توانایی را در اختیار اشخاص قرار می‌دهد تا بتوانند به تنهایی و بدون تهدید شدن توسط هیچ خطر و یا آسیبی، اقدام به جابه جایی انواع ورقه های ام دی اف، نئوپان، فلز، شیشه و …نماید

درباره‌ی ورق گیر

اگر بخواهیم نگاهی به پیشینه‌ی تولید اولین ورق گیر بیندازیم، قطعا اولین بحثی که مطرح می‌شود، نیاز انسان است. همانطور که می‌دانید همواره نیاز انسان، موجب پیشرفت او شده است. همواره این‌که آدمی برای گذران امور زندگی خود، نیاز به راه‌های آسان، بی‌خطر و بدون ریسک داشته است، او را وادار به تغییر و پیشرفت کرده است. پس دقیقا در زمانی که انسان برای حمل قطعات مختلف نیاز به راهی آسان تر پیدا کرد، ورق گیر پا به عرصه گذاشت.

مشاهده مطلب
دستگاه پیستوله

امروزه ورق گیر در کیفیت‌ها و جنس‌های مختلف توسط کارخانه‌ها، برندها و تولیدی‌های متفاوت در کشور خودمان ایران، تولید می‌شود. این ورق‌ گیرهای متنوع همچنین با قیمت‌های متفاوت و رنجی متنوع به بازار ارائه می‌شوند. پس از آن برای صنایع و مشاغل مختلف خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شماهم جزو مشاغل، کارگاه‌ها، صنایع، کارخانه‌ها و…مختلف هستید، برای خریداری چنین تجهیزاتی حتما توجه داشته باشید که تحققات لازم را انجام دهید و بهترین کیفیت را با بهترین قیمت خریداری کنید. چراکه چنین ابزاری در صورت نداشتن کیفیت لازم می‌تواند مشکلات بسیاری را برای سلامتی و جان افراد به وجود آورد.

نکات مهم در رابطه با استفاده و نگهداری از ورق گیر دستی

_حتما به نظافت و پاکیزگی آن مخصوصا در محدوده دهانه توجه داشته باشید

_روغن کاری قسمت فک یا دهانه را هر چند وقت یک بار انجام دهید تا از سلامت آن مطمعن باشید

_ در صورت شل شدن دهانه حتما اقدام به تعمیر و یا تعویض آن کنید چراکه می‌تواند آسیب‌های غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.

_ پیش از حمل و نقل، محکم بودن آن‌را با دقت کامل چک کنید.

_ اگر تخصص لازم را ندارید به هیچ وجه از این ابزار استفاده نکنید چرا که ممکن است با بی تجربگی و نداشتن اطلاعات کافی، مرتکب اشتباه شده و خودتان و دیگران را به دروسر بندازید.

_ همچنین اگر تخصص لازم را داشته و از نحوه کارکرد این ابزار آگاه هستید حتما در استفاده از آن نکات ایمنی را رعایت کنید و به هیچ وجه سهل انگاری نکنید، چرا که علاوه بر خسارتی که بر قطعه و وسیله‌ی شما وارد می‌شود، اینکار ممکن است تلفات جانی و جسمی سختی را برای شما و دیگران به همراه داشته باشد.

مشاهده مطلب
بکس بادی چیست؟

کلام آخر

ورق گیر دستی همانطور که گفته شد، ابزاری می‌باشد که ساخت آن نتیجه‌ی نیاز انسان و پیشرفت او به منزله‌ی همین نیاز است. استفاده از این ابزار برای جابه جایی و حمل و نقل قطعات و ورقه هایی از جنس‌های فلز، شیشه، ام دی اف، نئوپان و… است که در صنایع و مشاغل مختلف کاربرد دارد. برای مثال برای افرادی که مشغول به امور مربوط به کابینت سازی هستند، این وسیله بسیار پرکاربرد و ضروری است.

در استفاده از این ابزار، مانند هر وسیله‌ی دیگری، رعایت ایمنی و تخصص حرف اول را می‌زند، این‌که بدون آموزس و آگاهی خاصی به سراغ این دستگاه برویم و یا توجه لازم را در استفاده از آن نشان ندهیم، مواردی است که قطعا به پشیمانی ختم می‌شود.

برای خرید این ابزار، شما می‌توانید از طریق سایت‌های شرکت‌های مختلف تولیدی ورق گیر دستی، اقدام نمایید و با تحقیقات کافی بهترین مورد را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در خرید هر وسیله‌ای مهم ترین مورد این است که در ازای بهترین کیفیت، کمترین هزینه‌ی ممکن را صرف کنید.

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *