طرز کار پیکور

در این مقاله درباره‌ طرزکار با چکش تخریبی پیکور صحبت خواهیم کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کلمه پیکور، از نام لاتین تیشه سنگ شکن وارد زبان فارسی شده است و در حقیقت طبق این تعریف نام ابزار تخریب بتن و سنگ است.

نوعی چکش تخریب است که در انواع زمینه‌ها استفاده می‌شود به خصوص در زمینههای ساختمانی.

در بررسی جزئی کاربرد پیکور می‌توان به این نتیجه رسید که؛ این ابزار می‌تواند برای تخریب بتن، صخره، سنگ، آسفالت و… مورد مصرف قرار گیرد.

چکش تخریبی پیکور، با نیروهای متعددی از جمله بنزین، باد، برق، هیدرولیک و انواع پیکورهای هیدرولیکی از جمله بیل مکانیکی نصب می‌شود.

این چکش‌های تخریب جزئی از قدرت‌مندترین ابزارهای امروزه  به شمار می‌رود. چکش های تخریب ویا همان پیکورها از بهترین موارد برای سقوط سازه‌های بتنی نیز هستند، باید به این مورد توجه داشت که در صورت استفاده نادرست از این ابزار می‌تواند خطرناک و دردسرساز باشد.

 

 


 

با توجه به این مسئله که این ابزارها، ابزارهای خطرناک و سنگینی هستند؛ استفاده صحیح از این ابزار به سبب دفع خطرات و آسیب‌های مربوطه بسیار مهم است. هنگام استفاده از این وسیله اصولی است که از وسایل ایمنی مانند کلاه ایمنی، عینک ایمنی، چکمه‌های ایمنی و دستکش‌های ایمنی نیز استفاده شود.

در زمان استفاده از این وسیله، همچنان نباید در نزدیکی افراد دیگر کار را شروع کنیم چرا که در صورت نداشتن عینک ایمنی ممکن است به چشمان آن‌ها آسیب جدی برساند.

در زمان شروع کار از انتقال نیروی مطمئن به سبب جلوگیری از لغزش اطمینان حاصل فرمایید. هرگز نوک ابزار پیکور را نزدیک به خود نگیرید. در زمان چرخش چکش پیکور به سمت بالا بسیار دقت کنید.

پیکورها نیز بر اساس قدرت، اندازه، وان و نیرو طبقه بندی می‌شود.

مشاهده مطلب
خرید انواع پیکور شارژی

برای انتخاب درست این محصول در بازار، با توجه به قدرت، نیرو و موءلفه‌های مربوط به پروژه‌تان تصمیم بگیرید و آن‌چه مناسب کار شماست را انتخاب کنید.

اگر چکشی که خریداری کرده‌اید دارای تنظیمات قلم باشد، می‌توانید کارهای بیشتری از جمله جدا کردن کاشی‌ها نیز انجام دهید.  بدین منظور باید قسمت مسطح قلم پشت کاشی مربوطه قرار گیرد که برای این اتفاق نیاز است زاویه مناسی را برای کارتان انتخاب کنید.

قلم‌های مخصوص به‌کارگیری شده در این منظور به قلم‌های شش گوش معروف هستند.

اگر بخواهیم به‌جز موارد گفته شده قبلی؛ نگاهی جزئی و عمیق به کاربردهای این ابزار داشته باشیم، به موارد زیر می‌توان اشاره نمود.

کاررد در مصارف شهری: مسائل مربوط به راه‌سازی، خیابان‌سازی، تعمیرات خیابان و پیاده‌روها، کندن زمین‌های سخت برای مسیرهای آب و فاضلاب و..

کاربرد در معادن بزرگ: برای استخراج کردن ابتدا از مواد منفجره استفاده می‌شود. بعد از این مرحله با استفاده از پیکورهای هیدرولیکی که دارای قطعه‌ بیل مانند هستند، صخره‌های منفجر شده را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند.

نیروی موجود در این ابزار، با ژول کار می‌کند. چنانچه تعداد ژول‌ها بیشتر باشد، دستگاه نیروی بیشتری را نیز داراست. با توجه به این که نیروی مورد استفاده در هرزمان از ابزار پیکو متفاوت است اما فناوری در ساخت همه این ابزارها در واقع یک‌سان است. سر ابزار پیکور نمی‌چرخد بلکه به جلو و عقب حرکت می‌کند. با این حرکت، قلم به داخل کاشی فرو رفته و می‌توان آن را به راحتی نیز جدا کرد. قابل ذکر است که شما موفق به حفاری سوراخ و یک چنین چیزی با این دستگاه نخواهید شد زیرا برای این کار ساخته نشده است.

قلمی که بر روی کاشی مربوطه قرار می‌گیرد باید مطمئن و بدون لغزش باشد. به همین منظور همیشه یک چکش پیکو دارای SDS است تا در جای خود مستقر و قفل شود.

مشاهده مطلب
راهنمای کامل خرید پیکور + معرفی بهترین­ ها

پیکور نیز از طریق ایجاد هوای فشرده درون سیلندر و با بالا و پایین رفتن پیستون داخل سیلندر نیز ایجاد ضربه می‌کنند و از این طریق، کار تخریب بتن را انجام می‌دهد.

تولید محتوا و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *