مگنت ورق گیر و انواع مگنت

انواع مگنت ورق گیر

مگنت ورق گیر همان نوع پیشرفته آهنربا است که در گذشته از زنجیر و تسمه فلزی جهت جا به جایی بار استفاده می شد و لازم است برای این امر حداقل دو اپراتور در ابتدا بار را بلند کنند تا زنجیر یا تسمه فلزی از زیر بار عبور داده شود و برای رعایت نکات ایمنی و امنیتی این عمل دو یا چهار بار باید تکرار شود در صورتی که  امروزه صنعت مگنت سازی پیشرفت چشم گیری داشته و بر اساس نیاز صنایع در شکل های مختلفی ساخته و عرضه می شوند .

مگنت چیست؟وانواع مگنت های ورق گیر؟

مگنت یا آهنربا به وسیله ای گفته می شود که دارای میدان مغناطیسی می باشند که جهت کشش اجسام فلزی و جداسازی ضایعات آهنی کاربرد دارد .همچنین انواع مختلف دستی والکترونیکی (اتوماتیک) وجود دارد وظرفیت دستگاه های مگنت اتوماتیک، دستگاه مگنت دائم دستی براساس نوع کاربرد و قطعاتی که باید در کارگاه جابجا کند در ظرفیت های مختلف 100، 300، 600،1000،2000 و3000 توسط سازندگان آن تولید می شود . بنابراین ؛ شما می توانید با توجه به وزن و ضخامت قطعاتی که می خواهید با مگنت جابجا کنید دستگاه متناسب را خریداری نمایید.

 

مگنت دائم دستی 

مگنت دائم دستی با یک اهرم کار می کند ودر سایزهای کوچک موجود می باشند ،زمانی که با اتصال دستگاه اهرم حرکت می کند یعنی اهرم چرخانده می شود. آهنربای به کار رفته در این مگنت از قوی ترین آهنرباهای دنیا می باشد آهنربای نئودیوم را در وضعیتی قرار می دهند که نیروی مغناطیسی قوی در داخل این قطعه ایجاد خواهد شود وقطعات را بلند کرده و به نقطه مورد نظر می رساند. البته؛ مگنت ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند و حداکثر توانشان در مورد وزن هایی که می توانند جابجا کنند نیز متفاوت است. زمانی که قطعه مورد نظر را با مگنت دستی بلند کردید و آن را به نقطه مورد نظر رساندید برای اینکه بتوانید قطعه را از مگنت جدا کرده و در مقصد پایین بگذارید باید دسته اهرم مگنت را دوباره برعکس بچرخانید تا دوباره آهنربای نئودیوم در وضعیتی قرار بگیرد که میدان مغناطیسی آن از بین برود. عدم نیاز به برق مصرفی ، کابل ، تابلوی تغذیه و باتری ، قفل مکانیکی روی اهرم که مانع از وقوع حادثه رها شدن ناخواسته می گردد. اندازه ی کوچک و وزن کم دستگاه یکی دیگر از مزایای آن است عمر طولانی و قدرت ثابت بودن وبدون افت مگنت ها درطول زمان مشخص، کاربرد آسان ، مکانیزم ساده، سرعت بالا، ایمنی بالا دیگر ویژگی های این ابزار صنعتی می باشد .

مشاهده مطلب
ریل زنجیر

 

مگنت الکترونیکی( اتوماتیک)

مگنت های دائم اتوماتیک نیزامروزه وارد عرصه تولید شدند که با استفاده از دکمه خاموش و روشن اما طبق همان عملکرد قبلی جابه جایی قطعات را انجام می دهند. این نوع دستگاه ها نیز به گونه ای طراحی شده اند که با یک بار بالا آمدن دستگاه جرثقیل دستگاه به حالت مگنت دستی یعنی روشن در می آید و با ایجاد میدان مغناطیسی قطعه مورد نظر را جابجا می کند. این دستگاه نیز مانند نوع دستی خود به راحتی قابل کنترل بوده و به دلیل ابعاد بزرگی که دارد سطح تماس زیادی بین آهنربای صنعتی و قطعه مورد نظر ایجاد می کند که جابجایی آن ها را راحت تر و کم خطرتر خواهد کرد و کارایی دائمی و ماندگار مگنت اتوماتیک قدرت کشش قوی، ایمنی بالا و کیفیت مطمئن، ظرفیت مطمئنه تا ۳ برابر ظرفیت است .

 

 

مزایای عمده مگنت ورق گیر

مزایای مهم مگنت ورق گیر شامل :ابعاد کوچک و وزن کم دستگاه مگنت همیشه متناسب با ظرفیت ورق گیر یا گیره ها از آن برای جابه جا کردن بار استفاده کنید .ورق گیرها به صورت عمودی و افقی می باشند که بستگی به تناژ و مدل آن به انواع ضامن دار وبدون ضامن با دهانه فک گاز گیر از ۰ تا ۱۰۰ میلی متر تقسیم بندی می شوند .عمر طولانی و قدرت ثابت و بدون افت مگنت در طول زمان ، وعدم نیاز مگنت به برق مصرفی، کابل، تابلوی تغذیه و باتری، وقطع و وصل سریع دستگاه مگنت توسط اهرم مکانیکی وقفل مکانیکی روی اهرم مگنت که مانع از وقوع حادثه می گردد و هم چنین طراحی ویژه قطب های مغناطیسی، دستگاه مگنت را مناسب برای بالابری قطعات با سطوح تخت یا گرد می نماید .

مشاهده مطلب
تیفور

 

نکات ایمنی 

یکی از مسائل مهم در نحوه ی استفاده از این دستگاه، رعایت کردن نکات ایمنی با مگنت است .باید بدانید که از هرگیره یا ورق گیر فقط برای بلند کردن و جابه جایی یک ورق استفاده کنید وهرگز بیش از یک ورق را با یک گیره جابه جا نکنید زیرا احتمال دررفتن و سرخوردن ورق بسیار است. هنگام استفاده از این ورق گیر ها ، به جهت صحیح نصب آن روی ورق یا ستون توجه کنید به طوری که چنگش یا گیرایی مناسب و لازم بین ورق و گیره به وجود آید. گیره ها باید در جای خشک ، خنک و دور از مواد شیمیایی و اتمسفرهای خورنده نگهداری شوند . در صورت استفاده از دوگیره ی پشت سرهم برای جابه جایی بار، از میله ی متعادل ساز استفاده کنید .هرگز از گیره هایی که به ایمن بودن آنها مشکوک هستید استفاده نکنید و مگنت دارای ضریب ایمنی بالابریsafety Factor3  می باشد.

 

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *