قلاب دینام چیست

قلاب دینام که به آن پیچ گوشواره و یا مهره چشمی هم گفته می شود یکی از مهمترین اجزا و متعلقات بار برداری به حساب می آید. شاید برایتان سوال باشد که قلاب دینام چیست ؟

قلاب دینام چیست ؟

قلاب دینام عبارت است از متعلقاتی که برای نصب دائمی بر روی تجهیزات مرتبط با بار برداری و جا به جایی مورد استفاده قرار می گیرند. قلاب دینام از نظر ظاهری و ساختاری دارای یک حلقه بسته چشمی در یک انتها، و در انتهای دیگر به صورت یک پیچ می باشد.

با توجه به نقش و اهمیتی که قلاب دینام در صنعت جا به جایی دارد بایستی در تولید و ساخت آن ها از جنس با کیفیت و مرغوب استفاده شود. و استانداردهای لازم بر روی آن ها اعمال گردد. جنسی که در ساخت قلاب دینام به کار گرفته می شود معمولا از کربن آهنگری شده و یا آلیاژهای فولاد است. که نام و مشخصات سازنده بر روی سطح آن حک می گردد.

بر اساس استاندارد های BS ساختمان قلاب دینام به سه شکل Colla، Link و Dynamo ساخته می شوند و هر کدام از آن ها بر اساس نوع ساختاری که دارند مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال از قلاب دینام Dynamo برای بلند کردن بار به صورت عمودی به کار گرفته می شود.

قلاب دینام در مدل های گوناگونی همانند قلاب دینام مادگی، قلاب دینام نری و قلاب دینام بلند نری به صورت قابل نصب بر روی انواع دستگاه های جا به جایی تولید و به بازار عرضه می شوند.

کاربرد قلاب دینام

از آنجایی که قلاب دینام همانند یک رابط برای اتصال اسلینگ (سیم بکسل و یا اسلینگ زنجیر فولادی) به بار به کار گرفته می شود دارای قابلیت و کاربردهای مهمی در صنعت نقل و انتقال و جابه جایی های مستقیم می باشد. یکی از مهمترین کاربرد های استفاده از قلاب دینام بلندکردن اجسام سنگینی مانند ماشین آلات بزرگ صنعتی و موتور هاب الکتریکی بزرگی است که قلاب دینام بر روی آن ها نصب می گردد.

مشاهده مطلب
سیم بکسل Wire rope

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *