امروزه بسیاری از شرکت‌ها و مراکز مختلف ابزار صافکاری مدرن و حرفه ای و لوازم جانبی ساینده، از جمله دستگاه‌های پولیش فلزی را برای تکمیل صافکاری سطوحی از قبیل، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و سایر فلزات و همچنین پلاستیک‌های سفت و سخت و چوب ارائه می‌دهند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این وسایل لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

نکات قابل توجه در معرفی کامل وسایل و ابزار صافکاری مدرن

در معرفی کامل وسایل و ابزار صافکاری مدرن باید گفت که برخی از عوامل سخت افزاری بر صافی سطوح تأثیر می‌گذارد، مانند انتخاب دستگاه پولیش، دقت صفحه نگهدارنده، چرخش ناپایدار و تغییر شکل حرارتی. سازندگان موادی با خواص انبساط حرارتی کم و با استفاده از یاتاقان‌های هوا تولید می‌کنند تا ماشینی بسیار دقیق با ناپایداری و لرزش کمتر ایجاد کنند. سایر عوامل موثر بر دقت، پد و دوغاب هستند. نرخ بازیابی یک پد، کیفیت و جنس پولیش را نشان می‌دهد. این تفاوت‌ها در خواص انرژی مکانیکی پدها تأثیر زیادی می‌گذارد.

معرفی کامل وسایل صافکاری
معرفی کامل وسایل صافکاری

در بررسی ابزار صافکاری باید گفت که با گذشت زمان ذرات سنگین در ته مخزن ته نشین می‌شوند و آب باقی مانده به مخزن دیگری جریان می‌یابد. با این حال، این سیستم هنوز یک نقطه ضعف دارد، چرا که در حین صیقل دادن ورق های سنگ مرمر و گرانیت را سفید می‌کند و نمی‌توان از آن در سیستم‌های پولیش خودکار خاصی استفاده کرد، زیرا باعث خوردگی ماشین آلات می‌شود.

استفاده از وسایل صافکاری مدرن

در حین استفاده از وسایل صافکاری مدرن، زمانی که برای اولین بار شروع به کار میکنید و از آن ها برای صافکاری وسایل خود استفاده می‌کنید، ممکن است امری بسیار وسیع و دشوار باشد. حتی زمانی که کیت ابزار و لوازم موردنیاز خود را می‌سازید و سبک خود را ایجاد می‌کنید، دانستن اینکه از کدام چرخ ها، موپ ها و لوازم برای یک روکش حرفه ای استفاده کنید، می‌تواند پیچیده باشد. به همین دلیل بهتر است که راهنمای خود را در مورد انواع مختلف چرخ‌ها و موپ‌ها گردآوری کنید تا بتوانید تفاوت بین یک موپ کالیکو و یک دیسک پولیش موی را تشخیص دهید. همه اینها در حالی که از آنها برای تکمیل آخرین طرح‌های خود با استانداردهای حرفه‌ای استفاده می‌کنید، بسیار ضروری هستند و باید با دقت فراوانی استفاده گردند.

استفاده از وسایل صافکاری مدرن
استفاده از وسایل صافکاری مدرن

اگر کار با ابزار صافکاری را تازه شروع کرده اید، ممکن است بخواهید با اصول اولیه شروع کنید. بنابراین چرخ خراش دقیقاً چیست؟ و هدف آن چیست؟ چرخ های بافینگ یک چرخ ساینده هستند که برای صاف و صیقل دادن سطوح فلزی و حمل و ترکیب پولیش استفاده می‌شود. هنگامی که ترکیب روی چرخ صاف کننده اعمال می‌شود، می‌چرخد ​​(با استفاده از مته چرخشی دستی یا پولیش موتور در مقیاس صنعتی) و به طور مداوم ترکیب پولیش را اعمال می‌کند و قطعه ای صاف و با درخشندگی بالا ایجاد می‌کند.

انواع مختلف وسایل صافکاری مدرن

         چرخ‌های ساینده برای برش جهت استفاده در ابزار صافکاری

مفید برای: خلاص شدن از شر لبه‌های ناهموار و خراشهای عمیق

در ابزار صافکاری چرخهای سفت تر و ساینده‌تر معمولاً اولین قدم در مورد صافکاری فلزات هستند. آنها اغلب از کاربید سیلیکون یا لاستیک سخت ساخته می‌شوند و معمولاً فقط زمانی استفاده می‌شوند که فلزی که روی آن کار می‌کنید نیاز به سفت شدن بیشتر برای از بین بردن خراش یا آسیب‌های دیگر داشته باشد. چرخ‌های سایش‌کننده فقط باید برای سنگ‌زنی، سوراخ‌زدایی و پوسته‌زدایی و برای از بین بردن خراش‌های عمیق‌تر و حذف لبه‌های ناهموار استفاده شوند.

انواع مختلف وسایل صافکاری مدرن
انواع مختلف وسایل صافکاری مدرن

         دیسک های جلا دهنده

مفید برای: صاف کردن قطعات کوچکتر بدون نیاز به ترکیبات پولیش

این چرخ‌های غیرعادی معمولاً از لاستیک ساخته می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای صاف کردن قطعاتی با شکاف‌های سخت‌تر یا قطعات کوچک‌تر که در صیقل دادن کاملاً نامرتب هستند، استفاده کرد. لاستیک با یک ترکیب ساینده اشباع شده است، به این معنی که شما می‌توانید یک قطعه را بدون استفاده از یک ترکیب پولیش جداگانه و باف نرم تر پولیش دهید و هر گونه بخش نامرتب را از بین ببرید. یکی از مزایای استفاده از دیسک‌های شعاعی در وسایل صافکاری مدرن این است که آن‌ها همچنین دارای طیف وسیعی از سنگ‌ریزه‌ها هستند که با رنگ هماهنگ هستند، بنابراین شما می‌توانید در حین از بین بردن هرگونه خط و خش، خطوطی که به سختی قابل دسترسی هستند را تمیز کنید و از آن ها در طیف رنگی مناسب استفاده کنید.

سایر ابزارهای مورد استفاده در صافکاری مدرن

         پولیش سیلندر، گلوله و پین

مفید برای: صیقل دادن وسایلی که به سختی قابل دسترسی هستند

در ابزار صافکاری استفاده از سمباده کوچکتر و ابزار دستی، مینی پولیش، گلوله و پین برای کارهای پیچیده با جزئیات کوچک که دسترسی به آنها با سایر تجهیزات پولیش فلزی دشوار است، مفید است. ممکن است فقط زمانی بخواهید از این ابزارهای مینیاتوری پولیش استفاده کنید که جزئیات پیچیده ای برای دستیابی و مرتب کردن دارید. با این حال، میتوانید از آنها در کل یک قطعه کوچکتر نیز استفاده کنید. استفاده از وسایل صافکاری مدرن به شما کمک میکند در زمان خود صرفه جویی کنید و به جای تعویض بین یک ابزار کوچک و بزرگ، دلیلی ندارد که نتوانید از لبه صاف یک پولیش سنج کوچک برای لمس کل قطعه استفاده کنید. مشابه دیسک های موی شعاعی، متوجه خواهید شد که تمام ابزارهای مینی بافینگ با یک ترکیب ساینده آغشته شده اند، بنابراین نیازی به افزودن یا استفاده از وسایل دیگر ندارید.

صاف کردن و صیقل دادن فلزات، سنگ، شیشه و چوب به راحتی با کمک ابزار چرخشی و باف، چرخ، موپ، باب، خمیر و ترکیبات مختلف انجام می‌شود. با این حال، گاهی اوقات شما به مقداری کنترل روی موادی که پولیش می‌دهید نیاز دارید و ممکن است لازم باشد مراقب باشید که پولیش یا ساینده در کجا اعمال می‌شود تا از خراشیدگی، علامت‌گذاری یا پرداخت بیشتر جلوگیری کنید.

ابزارهای مورد استفاده در صافکاری

استفاده از ابزار صافکاری مدرن در موارد مختلف

در ابزار صافکاری نکته ای که حائز اهمیت است این است که ممکن است بخواهید روی یک قسمت از کار خود یک روکش دلخواه داشته باشید، یا شاید قطعه ای که استفاده می‌کنید نیاز به ابزار پولیش خاصی داشته باشد و بنابراین باید ابزار خود را برش دهید و بسازید. پولیش‌ها روی فلزات، شیشه، سنگ، سرامیک، چوب‌های سخت، لعاب‌ها و پلاستیک‌ها استفاده می‌شوند تا در کمتر از 10 دقیقه درخشندگی آینه‌ای داشته باشند. هر پولیش دستی همانطور که از نام آن پیداست را میتوان بدون نیاز به ماشین یا ابزار چرخشی با دست استفاده کرد و هر کدام را میتوان برش داد، خم کرد و دستکاری کرد تا روی کار شما به هر اندازه و شکلی اعمال شود.

در بررسی ابزار صافکاری می‌توان گفت که سنگ ریزه الماس برای مدت طولانی به عنوان ساینده برای صیقل دادن مواد سخت استفاده می‌شده است، اما معمولاً ساینده الماس به یک جسم ثابت مانند سوهان الماس متصل می‌شود. وقتی می‌خواهید ابزارهای الماسی خود را با سنگ ریزه الماس بسیار ظریف تر بسازید، این کار همیشه راحت نیست. با استفاده از ابزار صافکاری قدرت برش یک الماس را به دست می‌آورید. الماس سخت ترین ماده طبیعی است، بنابراین نسبت به کاغذ اکسید آلومینیوم یا کاغذ سنباده بسیار سخت تر و ماندگارتر هستند. این همچنین به این معنی است که می‌توانید آنها را تقریباً روی هر ماده سخت دیگری استفاده کنید.


استفاده از ابزار صافکاری مدرن در موارد مختلف

کاربرد وسایل و ابزار صافکاری مدرن

در ابزار صافکاری می‌توانید لوازم و تجهیزات موردنیاز خود را همان طور که هستند استفاده کنید یا به هر شکلی که دوست دارید برش بزنید و به پایه‌ها، چوب ها و اشیاء بچسبانید تا ابزار خود را بسازید. از آنها مانند کاغذ سنباده یا هر ماده ساینده دیگری استفاده کنید. چرا سعی نمی‌کنید سنباده خانگی درست کنید؟ مقداری چوب به شکل دلخواه برش دهید یا پیدا کنید و با چسب، نوار یا منگنه محکم کنید. اگر شما نیاز به سنباده زدن، صاف کردن و گرد کردن یک تکه شیشه ای که بریده اید دارید، اما شیشه شکل مناسبی به خود نگرفته است، این ورقه‌های آغشته به الماس گزینه مناسبی نیستند.

         ورق انعطاف پذیر ساینده الماس

در معرفی کامل وسایل و ابزار صافکاری مدرن، اگر دوست دارید از پولیش الماس استفاده کنید، این ورقهای انعطاف پذیر بسیار عالی عمل می کنند، کافیست آن‌ها را استفاده کنید. آنها 600 گریت (15 میکرون) هستند که هنوز هم یک درجه خوب از سنگ ریزه الماس است، اما درشت تر از نمونه‌های الماس است. آنها برای از بین بردن هر گونه علامت ناخواسته روی کار شما قبل از استفاده از خمیر پولیش الماس یا سایر پولیش‌ها عالی هستند.

ابعاد آنها 50 میلی متر در 100 میلی متر (2 اینچ در 4 اینچ) است، ضخامت آنها 0.3 میلی متر است و ورق خمیده با پشتی چسبنده هستند. ورق را به شکل و اندازه دلخواه خود برش دهید، پشت کاغذ را جدا کنید و مواد ساینده را به هر چیزی که دوست دارید بچسبانید تا ابزارهای آسیاب، شکل دهی، سوراخ کردن و تیز کردن خود را بسازید.

کاربرد وسایل و ابزار صافکاری
کاربرد وسایل و ابزار صافکاری

 

موارد موثر در استفاده از سایر وسایل و ابزار صافکاری

در استفاده از سایر وسایل و ابزار صافکاری باید گفت که برای تلاش و توضیح اینکه چگونه Micro Mesh نسبت به سایر ساینده ها متفاوت است، اجازه دهید از فلزات صیقل دهنده به عنوان مثال استفاده کنیم. اگر از سنباده ساینده استفاده می‌کنید، اغلب متوجه می‌شوید که باید بارها و بارها به عقب و جلو بکوبید تا سعی کنید یک روکش صاف داشته باشید. با هر ضربه، اغلب می توانید به جای از بین بردن آنها، آثار و خراش‌های بیشتری ایجاد کنید، زیرا لایه پشتی ساینده محکم و پایدار است.

استفاده از پدهای Micro Mesh، اجازه می‌دهد تا کمی بیشتر ظرافت به خرج دهید. شما می‌توانید یک روکش واقعاً زیباتر و یکنواخت‌تر از کاغذهای معمولی تولید کنید و بدون اینکه مجبور باشید به طور مداوم مسیرهای خود را با پولیش دادن روی آنچه قبلا پولیش کرده‌اید بپوشانید تا خراش‌ها را پاک کنید. کریستالهای ساینده در این بخش‌ها بزرگتر از ساینده های کاغذی معمولی هستند، بنابراین عمر طولانی تری دارند و به راحتی مسدود نمیشوند. برای پروژه های کوچک روی چوب، اکریلیک، رزین، رنگ، پلاستیک، اکثر فلزات و خاک رس پلیمری استفاده کنید.

استفاده از سایر وسایل و ابزار صافکاری
استفاده از سایر وسایل و ابزار صافکاری

بررسی ویژگی های استفاده از سایر وسایل و ابزار صافکاری

در بررسی ویژگی‌های مورد استفاده در وسایل و ابزار صافکاری باید گفت که میتوان ابزار صافکاری را به صورت مرطوب یا خشک استفاده کرد، اما برای حفظ عمر لنت، آن را مرطوب استفاده کنید و پس از استفاده کاملا خشک کنید. این وسایل و تجهیزات شامل طیف کاملی از نه درجه مختلف از ابزارهای درشت تا متوسط ​​و ریز و فوق‌العاده ریز است، بنابراین می‌توانید برای صافکاری از یک قطعه شروع کنید و آن را تا مرحله پایانی ببرید. لنت ها تقریباً دو اینچ مربع و دو طرفه با گوشه های گرد هستند. این ابزارها حاوی اندازه های مشخص شده هستند که به شرح زیر است:

گریت 1500 معادل 30 میکرون

1800 گریت معادل 15 میکرون

گریت 2400 معادل 13 میکرون

گریت 3200 معادل 9 میکرون

گریت 3600 معادل 8 میکرون

4000 گریت معادل 5 میکرون

گریت 6000 معادل 4 میکرون

8000 گریت معادل 3 میکرون

شن 12000 معادل 3-2 میکرون

نتیجه گیری:

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما چیزی که در حین استفاده از وسایل صافکاری باید بدانید این است که به راحتی در دست شما قرار می‌گیرند و در دست گرفتن و کار کردن با آن‌ها آسان است. به دلیل انعطاف پذیری آنها جهت صیقل دادن لبه های منحنی یا اشکال گنبدی به خوبی کار می‌کنند. آنها در اندازه های مختلف وجود دارند:

50 شن بسیار درشت (فقط در بالشتک های دستی لپیداری الماس موجود است)

60 گریت خیلی درشت 100 گریت درشت متوسط ​​(فقط در پدهای دستی لپیدری الماس موجود است)

120 گریت درشت-متوسط

200 گریت متوسط

400 گریت متوسط ​​ریز

شن 800 بسیار ریز (فقط در پدهای دستی رزین الماس موجود است)

3000 گریت فوق العاده خوب (فقط در پدهای دستی رزین الماس موجود است)

آنها را می‌توان به صورت مرطوب یا خشک روی شیشه، سرامیک، کاربید و سنگ استفاده کرد و به ویژه برای استفاده در پروژه های شیشه برای از بین بردن گیره ها و صاف کردن لبه‌ها عالی هستند.